Spacer edukacyjny w SP 6 w Inowrocławiu (Zadanie dyrektora - realizacja)

Autor: Małgorzata Bawolska (sp6gonia) dyrektor

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 6, Inowrocław (zaawansowany harmonogram)

Kategoria: Spacer edukacyjny

Realizacja zadania przebiegała zgodnie z planem i harmonogramem. Zaplanowane cele zrealizowaliśmy, a zaplanowane obszary zdiagnozowaliśmy. Arkusz obserwacji pozwolił nam zebrać fakty, dowody, opinie. Natomiast analiza arkusza w zespole spacerującym i przedstawienie jej wyników Radzie Pedagogicznej pozwoliły na ustalenie wzorców pracy w szkole. Zaplanowano też dalsze działania jeszcze w tym i następnym roku szkolnym.

Przede wszystkim cieszę się, że wybraliśmy to zadanie. Za najbardziej udane uważam dobre zaplanowanie spaceru. Tu korzystaliśmy z pomocy CEO (inny program) i konsultacji w tym zakresie. Udostępniono nam arkusz, który w szkole został zmodyfikowany i dopasowany do naszych potrzeb. Merytoryczną stroną planowania spaceru zajęła się szkolna koordynatorka, mnie natomiast pozostała strona organizacyjna i stworzenie harmonogramu. To okazało się najtrudniejsze. Trzeba było w ciągu kilku dni tak zorganizować pracę nauczycieli, aby wszyscy chętni mogli zaprezentować pierwsze 15 min. swojej lekcji i aby w tym czasie mógł ten fragment zobaczyć zespół spacerujący. Z powodów organizacyjnych skład zespołu został poszerzony; dodano udział wicedyrektora szkoły, a nauczyciele klas I-III i klas IV-VI wymieniali się między sobą tak, aby jeden przedstawiciel był na lekcji. Uważam to za bardzo dobre rozwiązanie, bo dzięki temu więcej osób mogło się zaangażować, nie tylko nauczyciele pracujący w programie Szkoła z klasą 2.0. Niektórzy musieli przejść szybkie miniszkolenie z zakresu arkusza obserwacji. Najbardziej jestem zadowolona z faktu, że wielu nauczycieli popatrzyło na swoje lekcje przez pryzmat lekcji innych nauczycieli. Satysfakcję też mam z powodu celowego wykorzystania TIK przez nauczycieli. Nie wszyscy w szkole korzystają ze sprzętu na co dzień, ale ci, którzy to robią, mają pełną świadomość stosowania różnych modeli i najczęściej wybierają:

• przygotowanie części zajęć, pomocy dydaktycznych z użyciem TIK. Uczniowie korzystają z TIK w czasie lekcji podczas pracy z materiałami (nauczyciel z TIK + uczeń z TIK w klasie)
  • niektórzy próbują odwracać lekcję;  Nauczyciel przygotowuje dla uczniów materiały do uczenia się w domu. Uczniowie na podstawie tych materiałów opracowują element lekcji, a zdobytą wiedzę wykorzystują w klasie i wzajemnie się nauczają, stosując TIK (nauczyciel z TIK + uczeń z TIK w domu i w klasie – nieobligatoryjnie).
  • TIK towarzyszy procesowi uczenia się. Stosowanie TIK, zarówno przez nauczyciela, jak i uczniów, ma miejsce w domu i szkole. Przykładem tego modelu jest e-portfolio oraz blogi uczniowskie, a także zakupienie w tym roku szkolnym własnej domeny i wprowadzanie w szkole Google Apps.

Wszyscy mamy świadomość, że dobra praktyka TIK powinna odnosić się do celów lekcji lub jej części i wspierać wykonanie zadania uczniowskiego, a jednocześnie ułatwiać pracę nauczyciela i zwiększać motywację uczniów. A wszystkie działania mają prowadzić do zwiększenia efektywności pracy szkoły. Cieszę się, że mogę to obserwować w swojej szkole.

Swoje zadanie uważam za udane i bardzo pomocne w pracy dyrektora. Sprawnie i szybko w ciągu tygodnia obejrzałam 11 fragmentów lekcji. Każda lekcja obserwowana była przez 15 min., a po wyjściu pozostałe pół godziny zespół obserwujący od razu na bieżąco sumował i uzgadniał swoje spostrzeżenia. Oglądaliśmy te same fragmenty lekcji, ale zdarzało się, że nie wszyscy wszystko widzieli i notowali, jednym słowem, bywały rozbieżności. Dopiero suma naszych spostrzeżeń dawała pełny obraz. Nieocenioną pomocą służył nam arkusz obserwacji, to sprowadzało nas na ziemię i tego tylko się trzymaliśmy. Teraz nie wyobrażam sobie obserwacji lekcji bez arkusza, który ukierunkowuje tę obserwację. Choć od dawna istnieją różne arkusze, to ten pozwalał skupić uwagę tylko i wyłącznie na celach. Taki arkusz wydaje mi się niezbędny.

Nasz spacer odbywał się w dniach 17-21 marca 2014 r. Kolejny tydzień to był czas rekolekcji. 24 marca spotkali się wszyscy spacerujący i prowadzący lekcje. Wspólnie dokonaliśmy analizy arkuszy obserwacji i na ich podstawie zestawiliśmy wyniki zbiorcze. Sformułowaliśmy pierwsze wnioski. Wspólne omówienie wniosków ze spaceru miało miejsce na Radzie Pedagogicznej dn. 25 marca 2014 r. Koordynator programu Szkoła z klasą 2.0 przedstawiła zebrane i zestawione wyniki spaceru. Następnie zaplanowano dalsze działania. Dyskusja w czasie rady pedagogicznej potwierdziła, że pierwsze 15 min. lekcji daje dużo informacji o planowaniu i realizacji lekcji, w tym czasie naprawdę wiele można zaobserwować. Bardzo się cieszę, że omawiane problemy, spostrzeżenia i uwagi dotyczyły wszystkich nauczycieli, bo wszyscy byli bardzo aktywni podczas dyskusji. Wszyscy wiele się przy okazji nauczyli, dowodem były wypowiedzi nauczycieli.

Oto nasz plan dalszych działań

1. Koleżeńskie obserwacje lekcji do końca tego roku szkolnego.
  2. Warsztaty szkolne dla wszystkich nauczycieli z formułowania celów lekcji w języku ucznia oraz kryteriów sukcesu. - marzec 2014 r.
  3. Samokształcenie nauczycieli na postawie materiałów CEO z programu Ocenianie kształtujące. - do końca tego roku szkolnego.
  4. Udział min. 4 nauczycieli w kursie internetowym „Ocenianie kształtujące”.
  5. Spacer w całej szkole w następnym roku szkolnym z obserwacją innych momentów lekcji (zostanie zaplanowany na radzie sierpniowej).

Wspomnę, że już odbyły się warsztaty z formułowania celów lekcji w języku ucznia oraz kryteriów sukcesu, a na kurs internetowy zgłosiło się więcej chętnych, 6 nauczycieli.

Jeszcze raz podkreślę, że jestem bardzo zadowolona z wyboru tego zadania i chcę wprowadzić taki spacer na stałe. To zadanie bardzo wspomaga pracę dyrektora i całej szkoły.