Zadania dla dyrektora-planowanie (Zadanie dyrektora - planowanie)

Autor: Maria Dubiel (laptop) dyrektor

Szkoła: Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Publicznych w Radgoszczy, Radgoszcz (podstawowy harmonogram)

Kategoria: Nasi e-nauczyciele

Szkoła Podstawowa im. Elizy Orzeszkowej w Radgoszczy w roku szkolnym 2013/2014 przystąpiła po raz pierwszy do programu "Szkoła z klasą 2.0".

Realizując ten program moim głównym zadaniem jest wybór jednego z proponowanych przez organizatorów zadań zgodnie z możliwościami i potrzebami szkoły. Podczas spotkania otwierającego wraz z nauczycielami uczestniczącymi w programie oraz szkolnym koordynatorem za główny cel postawiliśmy sobie ksztaltowanie, a także doskonalenie umiejetności nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych z wykorzystaniem ich podczas lekcji.  Zadanie jakie wybraliśmy w tym roku szkolnym to: Nasi e- nauczyciele. Przewiduję zorganizowanie szkoleń, a także warsztaów dla zainteresowanych nauczycieli dotyczących umiejętności korzystania z TIK w czasie lekcji. Mam również nadzieję, że uda nam się zakupić laptop i projektor multimedialny.

Podczas spotkania otwierającego program "Szkoła z klasą 2.0" dyskutowaliśmy na temat wykorzystania TIK w czasie lekcji. Nauczycieli zwrócili uwagę na nieco przestarzały sprzęt komputerowy znajdujący się w pracowni komputerowej oraz wciąż niewystarczającą liczbę  laptopów i projektorów multimedialnych. Nauczyciele z dłuższym stażem pracy stwierdzili, że ich kompetencje dotyczące TIK nie są w pełni wystarczające. Oczekują zatem szkoleń w tym zakresie. Część z nich nie ukrywała również, że czasem po prostu boi się tych nowoczesnych technologii. Idąc jednak z postępem chcieliby móc więcej lekcji prowadzić z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i projektora multimedialnego. Mają również nadzieje, że pomoże to uczniom w lepszym zapamiętaniu i zrozumieniu poruszanych podczas zajęć zagadnień. Podkreślali jednak, że w szkole korzystanie z jednej tablicy interaktywnej jest trudne.

1. Diagnoza zasobów sprzętowych szkoły pod kątem liczby:

• laptopów

• komputerów stacjonarnych

• projektorów multimedialnych
  • tablic interaktywnych

Termin realizacji: listopad 2013 r.

Odpowiedzialni: Dyrektor, szkolny koordynator programu "Szkoła z klasą 2.0".

2. Przeprowadzenie ankiety wśród nauczycieli dotyczącej umiejętności wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej podczas realizacji zadań szkoły i zajęć lekcyjnych.

Termin realizacji: grudzień 2013 r.

Odpowiedzialni: Dyrektor

3. Przygotowanie Planu Doskonalenia Zawodowego nauczycieli na rok szkolny 2013/2014 uwzględniając potrzeby nauczycieli wynikające z przeprowadzonej ankiety.

Termin realizacji: grudzień 2013 r.

Odpowiedzialni: Dyrektor

4. Szkolenie zewnętrzne dla nauczycieli pt." Zwiększenie efektów kształcenia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej SMART BOARD".

Termin realizacji: październik 2013 r.

Odpowiedzialni: Firma szkoląca zewnętrzna

5. Szkolenia wewnętrzne dla nauczycieli:

a) zasady tworzenia prezentacji multimedialnej

Termin realizacji: listopad  2013 r.

Odpowiedzialni: Joanna Burek, Dorota Wiercioch

b) warsztaty doskonalące umiejętność pracy w arkuszu kalkulacyjnym Excell

Termin realizacji:  kwiecień2013 r.

Odpowiedzialni: Dyrektor

6. Zorganizowanie lekcji otwartej przeprowadzonej dla nauczycieli z wykorzystaniem tablicy interaktywnej lub projektora multimedialnego.

7. Zorganizowanie warsztatów dla rodziców "Nauczymy tego dorosłych".

Termin realizacji: maj  2013 r.

Odpowiedzialni: nauczyciele

8. Zakup laptopa i projektora multimedialnego.

Termin realizacji: maj  2013 r.

Odpowiedzialni: Dyrektor

W celu sprawdzenia czy zaplanowane przeze mnie działania powiodły sie będę przeprowadzała rozmowy z nauczycielami poszczególnych przedmiotów, a także wspólnie z panią wicedyrektor będziemy przeprowadzały obserwacje lekcji i analizowały umiejętność wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w czasie tych zajęć.

Planuję również przeprowadzić ankietę wśród uczniów, która dotyczyła będzie wykorzystania TIK w trakcie lekcji i innych zajęć edukacyjnych, a także wpływu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych na lepsze zapamiętanie i zrozumienie omawianych zagadnień.