Uczymy innych - Zadanie III (Uczymy innych - zadanie III)

Autor: Sylwia Złocka (wislicajp) nauczyciel

Szkoła: SZKOŁA PODSTAWOWA W WIŚLICY, Wiślica (zaawansowany harmonogram)

Źródło: wlasne

Przedmioty: język polski

Etapy edukacyjne: Edukacja szkolna (4-6)

Jaki temat zajęć wybrałeś/aś? Opisz planowaną formę zajęć – kto poprowadzi lekcje (uczeń, grupa uczniów, wszyscy uczniowie)? Kim będą odbiorcy? (patrz punkt I)

"Informuje i zapraszam". To temat kolejnej lekcji prowadzonej w ramah scieżki Uczymy innych. Zajecia poprowadzone zostaly w klasie 5b przez grupę uczniow z klasy 6b., ktorzy od początku programu czynnie biorą w nim udzial.

Jak wyglądała praca nad określeniem celów i wyborem treści? Jak wyglądał podział zadań i obowiązków w przypadku grupy uczniów? Podaj cele oraz zakres treści i podział zadań. (patrz punkt II)

Mając na uwadze zblizający się dzien festiwalu szkolnego, pragnęlismy zaprosic naszych kolegow i kolezanki na przedstawienie, ktorego premiera będzie miala miejsce podczas tej imprezy szkolnej. Grupa uczniow z kl.6b wraz z opiekunem powzięla decyzję, ze dobrze byloby wykonac afisz teatralny.

Celem zjęc bylo zaprojektowanie i wykonanie afisza oraz ksztalcenie umiejetnosc redagowania krotkich i komunikatywnych tekstow.

Przydzial zadan dokonany byl na zasadach wczesniej sprawdzonych - kazdy mial poprowadzic okreslony wycinek zajęc. tak więc lekcja prowadzona byla etapami przez dwie uczennice, jeden uczen zająl się stroną techniczna. Wsyscy pomagali i nadzorowali pracę grup.

Jak przebiegały przygotowania, z jakich narzędzi i materiałów korzystali uczniowie? Podaj linki do stron lub inne źródła materiałów, z których korzystali uczniowie. (patrz punkt III)

Uczniowie zapozanali się z zakresem materialu i celami wynikającymi z realizowanych tresci rogramowych. W tym celu uczestniczyli w konsultacjach z nauczycielem j. polskiego i plastyki. Następnie przygotowali schemat konspektu lekcji, wybrali metody i formy pracy. Tak przygotowani przedlozyli swoją propozycje opiekunowowi. Po wyprowadzeniu penych poprawek, propozycja lekcji zostala przyjęta. Poglębili swoje wiadomosci na temat roznic między afiszem a plakatem teatralnym. Przygotowali karty pracy.

W trakcie przygotowan uczniowie korzystali z drukarki , Internetu, podrecznika

Opisz przebieg zajęć – jak wyglądały krok po kroku, czy były jakieś trudne momenty, jak poradzili sobie uczniowie? (patrz punkt IV)

1.Wprowadzenie - Określenie dziedzin życia, sytuacji, w których mamy do czynienia z plakatem i afiszem
(wydarzenia, akcje polityczne, charytatywne, promocyjne, reklamowe, film, teatr, koncert, cyrk itp.).
2 . Prezentacja plakatów i afiszy z różnych przedstawien teatralnych .
3 . Próba zdefiniowania pojęcia - afisz teatralny
4. Podanie tematu lekcji i zapisanie graficznej notatki.
5. Podział klasy na III grupy.
Każda z nich otrzymuje do przeanalizowana wczesniej legende i zinterpretowny  jeden afisz teatralny  jako wzor  oraz kartę pracy . Uczniowie mają
do dyspozycji narzedzia do i przybory niezbedne do wykonania pracy.
5. Prezentacja efektów pracy w grupach: interpretacja, wymiana opinii i
spostrzeżeń .
 6. Ocena.

Z jakich narzędzi TIK korzystali uczniowie na etapie przygotowań i prowadzenia zajęć? (patrz punkt III)

Uczniowie korzystali z następujacych narzędzi TIK:

Internetu, edytora tekstu.  z komputera, drukarki, aparatu fotograficznego, tablicy interaktywnej, rzutnika,

Opisz formy sprawdzenia rezultatów i podsumowania pracy (uczących się i nauczających). (patrz punkt I i V)

Podsumowaniem lekcji byly wytwory pracy - afisze oraz wypelnione karty pracy. Prowadzacy na bieząco sprawdzali poprawnosc wykonania zadan oraz poprawnosc zapisow.

Po ostatnich zajęciach opisz, jaką lekcję i w jaki sposób zaprezentują uczniowie podczas szkolnego Festiwalu 2.0. (patrz punkt V)

Uczniowie zaprezentuja wykonane afisze informujace o przedstawieniu - Zostana one umieszczone na terenie szkoly i miejscowych tablicach ogloszen. Będa forma zaproszen na częsc wlasciwą naszej prezentacji, czyli spektaklu teatralnego - przygotowanego, w ramach realizacji większego projektu zwiazanego z krolową Jadwigą - przyszlą patronką naszej szkoly. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane takze prezentacje multimedialne, komiksy, ktore wykonalismy w poprzednich zadaniach z TIK.

Podziel się własną refleksją na temat skutków zastosowania strategii Uczymy innych. Czego nauczyło cię to doświadczenie? Jakie wnioski wyciągasz? Co było mocną stroną zajęć, a co warto udoskonalić? Jakie masz rady dla nauczycieli, którzy chcieliby odtworzyć Twoją lekcje?

Strategia "Uczymy innych" pozwala docenić przez  uczniów trud i wysiłek w przygotowaniu się do zajęć nauczycieli oraz przeprowadzenia  ich w taki sposób, by były atrakcyjne dla uczniow czyli odbiorcow..

Zamiana rol to  także okazją do sprawdzenia umiejętności uczniów, ich umiejetnosci autoprezentacji oraz komunikowania sie. To mozliwosc sprawdzenia sie w sytuacjach nietypowych, niecodziennych dla nich.