Spacer edukacyjny z TIK (Zadanie dyrektora - planowanie)

Autor: Grażyna Przytarska (gprzytarska) dyrektor

Szkoła: Gimnazjum Nr 2 im. Andrzeja Prądzyńskiego we Wrześni, Września (zaawansowany harmonogram)

Kategoria: Spacer edukacyjny

Pierwszym krokiem było zebranie informacji na temat metody – spacer edukacyjny jako nowego narzędzia do wykorzystania w pracy szkoły. Na spotkaniu  otwierającym program „Szkoła z klasą 2.0” – 15 października 2013r przedstawiłam poszczególne przedsięwzięcia i rozpoczęłam  dyskusję nad wyborem zadania.  Większością głosów wybrano zadanie ” Spacer edukacyjny z TIK”

Kolejne zadania:

1. Zapoznanie Rady Pedagogicznej z założeniami realizacji zadania - spacer edukacyjny z TIK.
  2. Opracowanie harmonogramu realizacji spaceru.
  3. Przygotowanie wspólnie z zespołem karty dokumentującej obserwacje zajęć.
  4. Obserwacje lekcji, rozmowy z uczniami  - dokumentowanie działań.
  5. Udział w spotkaniach przedmiotowych i propagowanie wykorzystania TIK na lekcjach.
  6. Ewaluacja przedsięwzięcia wspólnie z zespołem spacerującym.
  7. Sprawozdanie z realizacji zadania na radzie pedagogicznej.

Spotkanie otwierające odbyło się 15.10.2013 r. Jednym z punktów było omówienie zadań dyrektora szkoły. Zespół  zainteresowało zadanie nowe - „Spacer edukacyjny” . Zapoznałam nauczycieli z materiałami dotyczącymi realizacji tego zagadnienia i rozpoczęliśmy dyskusję.

• Nauczyciele zwrócili uwagę na fakt, że w codziennej pracy brak czasu na wymianę doświadczeń w zakresie korzystania z TIK, większość osób jest ciekawa jak robią to inni.
  • Powstała wątpliwość czy odwrócona lekcja to dobre narzędzie dla uczniów gimnazjum.  Dużym problemem dla ucznia jest zaprezentowanie w odpowiedniej formie przygotowanych zagadnień.
  • „Jak szybko uzyskać od uczniów informację zwrotną na lekcji  - z jakich narzędzi TIK można skorzystać? „

Podkreśliłam, że spacer edukacyjny z TIK ma służyć wymianie doświadczeń oraz ocenie na ile nowe technologie są wykorzystywane w naszej szkole i jakie są potrzeby w zakresie szkolenia nauczycieli.

Zadanie

Osoby zaangażowane

Spotkanie otwierające program „Szkoła z klasą 2.0” – wybór zadania dyrektora szkoły, powołanie zespołu do realizacji zadania

15.10.2013

Zespół ”Szkoły z klasą 2.0”:

• Dyrektor,
  • koordynator
  • nauczyciele

Opracowanie wstępnego harmonogramu spaceru edukacyjnego oraz karty spaceru

Listopad 2013

Zespół do realizacji zadania „SETIK”:

Grażyna Przytarska wicedyrektor

Anna Nowicka

Dorota Czech -Czerniak

Przedstawienie na radzie pedagogicznej zadania dyrektora szkoły

10.12.2013r

Wicedyrektor szkoły i koordynator

Spotkania zespołów przedmiotowych /dzielenie się zasobami do korzystania z TIK na lekcjach/

10.12.2013r

Luty 2014

Wszyscy nauczyciele Gimnazjum nr 2 we Wrześni

Spotkanie Zespołu „SETIK” – przygotowanie do realizacji zadania, przyjęcie zasad obserwacji.

Grudzień 2013r

Zespół „SETIK”

Obserwacja lekcji w ramach realizacji zadania

Grudzień 2013 – kwiecień 2014

Zespół „SETIK” oraz chętni nauczyciele

Obserwacja i wywiad z uczniami korzystającymi z TIK na przerwach

Luty-marzec 2014

TIK na szkolnych imprezach

Grudzień – marzec 2014

Podsumowanie wykonanego zadania:

• Analiza kart spaceru
  • Wymiana informacji

Maj 2014

Zespół „SETIK”

Przygotowanie sprawozdania z realizacji zadania

Maj 2014

Wicedyrektor Szkoły

Przedstawienie wniosków z realizacji zadania na radzie pedagogicznej.

Czerwiec 2014

Wicedyrektor Szkoły

Ewaluacji służyć będzie zebrany materiał: karty spaceru, wywiady z nauczycielami i uczniami, nagrane filmy.  Planuję również przygotować ankietę  ewaluacyjną dla n-li, którzy gościli Zespół „SETIK” . O sukcesie zdecyduje oczywiście duża liczba n-li, którzy zaproszą na swoje lekcje i podzielą się swoimi pomysłami jak można uczyć z TIK.