Szkoła z e-dziennikiem (Zadanie dyrektora - planowanie)

Autor: Piotr Ciesielczyk (Adamka) dyrektor

Szkoła: Szkoła Podstawowa w Adamowiźnie, Adamowizna (zaawansowany harmonogram)

Kategoria: Szko?a z e-dziennikiem

W tym roku szkolnym postanowiliśmy wdrożyć w pełni dziennik elektroniczny. Pierwszy etap oswajania z dziennikiem mamy za sobą, gdyż w ubiegłorocznej edycji "Szkoły z Klasą 2.0" nauczyciele klas IV-VI wystawiali oceny z przedmiotów. Przygotowywaliśmy głównie Rodziców klas VI do posługiwania się tym narzędziem, bo wszystkie gimnazja w naszej gminie pracują w oparciu o dziennik elektroniczny.

O potrzebie wprowadzenia dziennika elektronicznego nikogo nie trzeba przekonywać. Wszyscy są zgodni, że jest to wygodne narzędzie nadzoru dla dyrektora, funkcjonalne narzędzie pracy dla wychowawców odpowiedzialnych za uczniów swojej klasy i dla nauczycieli realizujących nauczanie przedmiotowe. Problem stanowi przede wszystkim obawa o możliwości i umiejętności prowadzenia zapisów w dzienniku. Dlatego postanowiliśmy wdrożyć dziennik trzyetapowo: w ubiegłym roku od listopada oswajaliśmy się i rodziców z dziennikiem wpisując systematycznie oceny. Przede wszystkim skierowaliśmy nacisk na klasy VI, przygotowując rodziców do nadzoru przyszłych gimnazjalistów. W tym roku planujemy wdrożyć dziennik całkowicie: najpierw w klasach IV-VI, potem w klasach I-III. Nastepny problem to dostęp do internetu. Zaplanowaliśmy wyposażenie każdej klasy w komputer z dostępem do internetu. Problem dostępności do dziennika dla rodziców rozwiążemy samodzielnym stanowiskiem ogólnodostepnym dla rodziców.

W miesiacach wrzesień - grudzień wyposażymy wszystkie sale lekcyjne w komputery z dostępem do internetu. Pomogą nam w tym rodzice-informatycy.

W styczniu uruchomimy samodzielne stanowisko komputerowe dla rodziców.

W I semestrze wdrożymy całkowicie dziennik elektroniczny w klasach IV-VI.

W II semestrze całkowicie wdrożymy dziennik w klasach I-III.

W tych zadaniach wezmą udział wszysce nauczyciele w pełnym zakresie.

Wprowadzanie dziennika elektronicznego może być monitorowane na bieżąco. Pierwsza ewaluacja nastąpi w pierwszej połowie lutego - wystawienie ocen na półrocze i podsumowanie realizacji programów nauczania.

W drugim semestrze nauczyciele, którzy brali udział w poprzednich edycjach programu Szkoła z Klasą 2.0 będą czuwać nad prawidłowym i systematycznym wdrażaniem wdrażaniem dziennika w klasach I-III. Monitoring koordynatora szkolnego zespołu raz w miesiącu.

Na zakończenie roku szkolnego przygotujemy wieloaspektową ankietę skierowaną do nauczycieli, rodziców i uczniów z wykorzystaniem dziennika elektronicznego. Uzyskane odpowiedzi będą dobrym źródłem potwierdzającym popularność /powszechność, dostępność/ tego narzędzia TIK jak i umiejętność posługiwania się nim w interesującym nas zakresie.