Nasza e - szkoła (Zadanie dyrektora - planowanie)

Autor: Łucja Hinc (l_hinc) dyrektor

Szkoła: Szkoła Podstawowa w Gostkowie, Gostkowo (podstawowy harmonogram)

Źródło: Łucja Hinc

Kategoria: Nasz pomys? na e-szko??

Od kilku lat pracujemy w szkole nad wprowadzeniem technologii informacyjno – komunikacyjnej. Sukcesywnie kupowaliśmy sprzęt audio - wizualny. Na dzień dzisiejszy  szkoła jest bardzo dobrze wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Między innymi dzięki udziałowi w pilotażowym programie rządowym „Cyfrowa szkoła”, współpracy z Radą Rodziców i Gminą Bytów placówka posiada w każdej sali dydaktycznej tablicę interaktywną, projektor multimedialny,  wizualizer  i komputer  z dostępem  do Internetu. Klasy I – III  ( 3 sale lekcyjne) mają do dyspozycji 1 zestaw komputerów mobilnych, podobnie  klasy IV – VI (3 sale lekcyjne). Posiadamy pracownię komputerową, która mieści się w czytelni i jest ogólnie dostępna dla uczniów i nauczycieli, pracownię językową i trzy zestawy systemów do głosowania TESTICO. Od kilku lat systematycznie  wprowadzamy programy do zarządzania szkołą: i - arkusz,  i –uczniowie, I - plan , świadectwa, kadry, płace, przelewy, finanse, rachunkowość, wyposażenie, sprawozdawczość, biblioteka. W ubiegły roku zapewniliśmy stały  dostęp do Internetu   w  związku  z  czym  pokusiliśmy  się o wprowadzenie  i – dziennika.

Baza, którą mamy do dyspozycji nie wymaga zatem rozpisania grafiku wykorzystania sprzętu TIK na lekcjach

Wyboru zadania dokonaliśmy wspólnie na zebraniu otwierającym po konsultacji     z pozostałymi nauczycielami. Stwierdziliśmy, że najważniejszym zadaniem będzie opracowanie sposobu optymalnego wykorzystania zasobów szkoły.  W trakcie dyskusji stwierdzono, ze tablice interaktywne, projektory, wizualizery, e- booki wykorzystywane są codziennie, warto natomiast poszukać innych ciekawych możliwości wykorzystania tych narzędzi w oparciu o zasoby Internetu: portale edukacyjne, dobre praktyki itp… . Kolejnym ważnym postulatem jest częstsze wykorzystywanie laptopów uczniowskich  w relacjach 1:1, systemów do głosowania TESTICO i pracowni językowej. Należy w dalszym ciągu kontynuować szkolenia, głównie wewnętrzne z obsługi i wykorzystania sprzętu.

W pierwszym semestrze począwszy od grudnia wszyscy nauczyciele ( z wyłączeniem nauczyciela wychowania fizycznego)  zobowiązani min. są raz  w miesiącu przeprowadzić lekcje z wykorzystaniem TIK . Do 1  lekcji w danym miesiącu  należy przygotować formatkę i dostarczyć ją do dyrektora. Wszystkie zajęcia przeprowadzone  z wykorzystaniem TIK oznaczyć w dziennikach kolorem zielonym obok tematu lekcji  według legendy:  T – TESICO, L – LAPTOPY, P.KOM- PRACOWNIA KOMPUTEROWA, PJ – PRACOWNIA JĘZYKOWA, W – WIZUALIZER, P.M. – PREZENTACJE MULTIMEDIALNE, P – PROGRAMY KOMPUTEROWE, Ćw. – ĆWICZENIA ON-LINE, O.W. – OPRACOWANIE WŁASNE.

W drugim semestrze ( II- V ) każdy nauczyciel ma przeprowadzić 3 lekcje miesięcznie z wykorzystaniem TIK    w tym 1 – z  laptopami bądź pracownią językową, 1 lekcję z TESTICO i jedną dowolną ( z wyłączeniem nauczycieli oddziałów przedszkolnych, ich  dotyczą ustalenia z  pierwszego semestru).  Do  1  lekcji w danym miesiącu  należy przygotować formatkę i dostarczyć ją do dyrektora. Wszystkie zajęcia przeprowadzone  z wykorzystaniem TIK oznaczyć w dziennikach kolorem zielonym obok tematu lekcji  według legendy:  T – TESICO, L – LAPTOPY, P.KOM- PRACOWNIA KOMPUTEROWA, PJ – PRACOWNIA JĘZYKOWA, W – WIZUALIZER, P.M. – PREZENTACJE MULTIMEDIALNE, P – PROGRAMY KOMPUTEROWE, Ćw. – ĆWICZENIA ON-LINE, O.W. – OPRACOWANIE WŁASNE.

Zamierzamy zaangażować uczniów nie tylko jako odbiorców procesu dydaktycznego, ale jako współtwórców m.in. poprzez przygotowywanie prezentacji     multimedialnych, graficzne    opracowanie szaty fragmentu lekcji ( tablica interaktywna, wizualizer) – termin XII – V – wykaz w formie tabelarycznej uzupełniają nauczyciele, a znajduje się on w dziennikach lekcyjnych.

Dla rodziców planujemy przygotować szkolenie z obsługi lapotopów, obsługi i - dziennika w relacji rodzic – uczeń., prowadzone przez uczniów pod nadzorem nauczyciela i zajęcia otwarte – termin – III – odpowiedzialny koordynator

Zamierzamy nawiązać współpracę z Centrum Kształcenia – „Wioską internetową” –  kształcenie     na odległość na terenach wiejskich, która działa w naszej miejscowości. Planujemy wprowadzić tam nasz kodeks TIK i ustalić zasady współpracy w zakresie pomocy naszym uczniom w przygotowywaniu się do lekcji i odrabianiu lekcji z wykorzystaniem narzędzi TIK – termin- II – odpowiedzialny dyrektor

W zakresie szkoleń zostaną zorganizowane 3 rady szkoleniowe na których chętni nauczyciele będą przedstawiać swoje dobre praktyki. Tematyka szkoleń będzie dostosowana do propozycji nauczycieli   i problemów zgłaszanych przez nich – termin – II, IV, V – odpowiedzialny - dyrektor

Wymiernym efektem pracy powinien być stworzony „bank dobrych praktyk” na naszej stronie internetowej. Ewaluacja w tak małej szkole  ( 6 oddziałów szkolnych i 2 przedszkolne) polegać będzie na:

• przeprowadzeniu ankiety skierowanej do uczniów, rodziców, nauczycieli
  • obserwacji lekcji, zajęć
  • spontanicznych rozmowach z zainteresowanymi
  • analiza dokumentacji szkolnej